SPB21N10
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 4V @ 44µA
Operating Temperature : -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 38.4 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 80mOhm @ 15A, 10V
FET Type : N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Drain to Source Voltage (Vdss) : 100 V
Vgs (Max) : ±20V
Product Status : Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 865 pF @ 25 V
Mounting Type : Surface Mount
Series : SIPMOS®
Supplier Device Package : PG-TO263-3-2
Mfr : Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 21A (Tc)
Power Dissipation (Max) : 90W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : SPB21N
Description : MOSFET N-CH 100V 21A TO263-3